2024. 11. 13

Babagondozás könnyedén - interjú Bocskainé Ircivel

Bocskainé Irci babagondozási szakértő és laktációs szaktanácsadó, a mehmegyumolcse.hu megálmodója. Egy valóságos tündérkeresztanya, aki várandósoknak, kismamáknak, kisbabás családoknak szíve minden szeretetével és óriási szakmai tapasztalatával segít – szülésre és a gyermekágyas időszakra való felkészülésben, szoptatásban, táplálásban és a babagondozásban is. A BabaMama Expo Szentkirályi színpadán november 22-én, pénteken beavat a babagondozás rejtelmeibe, és megmutatja, hogy könnyedén, boldogan vegyétek az esetleges akadályokat. Ennek apropóján kérdeztük a munkásságáról és a várandósokat, szülőket érintő legfontosabb kérdésekről. Olvass tovább, segítünk eloszlatni néhány tévhitet!

Tavaly a sikeres szoptatással kapcsolatban tartottál előadást az eseményen. Tapasztalatod szerint a friss anyukák hány százaléka találkozik valamilyen akadállyal, vagy mennyire igényelnek segítséget ezen a téren?

Fontos azt is tisztázni, hogy ki mit tart sikeresnek, kinek mit is jelent a sikeres szoptatás? Valaki az igény szerinti szoptatást éli meg a legnagyobb sikernek, hiszen az a biológiai norma, van aki a fejés mellett dönt és úgy táplálja a babáját. Vannak olyan anyák is, akik vegyesen táplálják csecsemőjüket, és ezt érzik sikernek. Hiszem, hogy több jó út van a gyermeknevelésben, szoptatásban is, mindenkinek a saját útját meg kell találni és merni kell azon járni, néha újratervezni. Érdemes hiteles forrásból információkat gyűjteni, leginkább laktációs szaktanácsadótól. Az első időszak nagyon nehéz tud lenni, ezt megértem, és látom is nap mint nap a munkám során. Ismerkedni kell az új helyzettel, egymással. Az alváshiány, aggódás, elvárások nem segítik az összeszokást. Az kell mondanom, hogy meglátásom szerint sajnos nincs javulás abban, hogy kevesebb lenne a szoptatási nehézség, mint pár éve. Néha azt érzem, hogy egyre nehezebb, hiszen az internet egyszerre áldás és átok is tud lenni a rengeteg információval. A szoptatás támogatása pedig csapatmunka.

Mik a leggyakoribb tévhitek vagy félelmek a szoptatással kapcsolatban?

Talán azt mondanám, hogy a tiltólistás ételek még mindig előkerülnek, ez borzasztóan kártékony. Tegyük tisztába: első körben lehet mindent enni-inni szoptatás alatt, amit eddig is ettek, hiszen a " k betűs" ételek, más nyelven nem k betűs ételek... Lehet enni: tejtermékeket, karalábét, krumplit, csípőset, sushit, káposztát és még sorolhatnám. Igen, lehet inni napi 1-2 kávét is és buborékos vizet is. Másik ilyen tévhit pedig az, hogy a "szoptatásra nem kell készülni, majd megy magától..." Bárcsak így lenne, őszintén nagyon örülnék neki! Nagyon fontosnak tartom, hogy még várandósan az anyák, akár a párjukkal is, csak látogassanak el egy szoptatásra felkészítő tanfolyamra, vagy olvassanak a témában, hangolódjanak. Teljesen máshonnan indul az, aki hiteles forrásból tájékozódik.

Idén a babagondozás könnyedén lesz a témád. Ezúttal mire számíthatnak tőled a látogatók?

Sikeresen elkészült babagondozás örömmel, könnyedén online, örökös hozzáféréssel elérhető bő 2 órás videóanyagom várandósoknak és gyermekágyban lévőknek. Klasszikus babagondozási területeket vesszük át életszerűen benne, mint a pelenkázás, köldökkezelés, fürdetés, öltözetés, apák szerepe és így toább. Itt pedig szeretném, ha vidám hangulatban tudnánk gyakorolni a babagondozás alapjait. Kell, hogy maradjon idő a hétköznapokban a babát  csodálni, nem csak a sok feladatot kipipálni, ami a baba körül van. Viszem a többféle élethű babámat, gyakoroljuk a babákat megfogni, öltöztetni, pelenkázni, fürdetni is. Jó móka lesz, nagyon szeretik a kismamák, kispapák A szülésfelkészítőt a babagondozási tanfolyam teszi komplexé.

Mi takar a gyermekágy kifejezés?

Szülés utáni (bő) 6 hetet nevezzük gyermekágyas időszaknak, amikor pihenésé, az ismerkedésé, az összeszokásé, szoptatásé a főszerep! Kicsit érdemes lelassítani és türelmet is tanulhatunk majd. Emellett a támogató légkör, szeretetteljes fészek, megtaró közeg elengedhetetlen lenne mindenki számára aki új életet adott. Érezze magát mindenki biztonságban.

Van különbség császármetszés és hüvelyi szülés utáni gyermekágyi időszakban? 

Elsőre eszembe is jut egy tévhit, amit tisztáznék. Nincs különbség szoptatás szempontjából, hogyan születik a baba, természetes úton, vagy műtéti úton hasi szüléssel, mert a lepény megszületése a feltétele. Nagyon fontos a folyamatos együttlét a babával és az igény szerinti, gyakori szoptatás, ami nincs időhöz kötve, korlátozva. A gyermekágyas regeneráció egyéni minden anyánál. A 6 hetes kontroll után, ha a nőgyógyász is zöld utat ad, mehet a torna és a császáros hegkezelés is.

Babagondozási szakértőként milyen témákkal ügyekkel foglalkozol?

Leginkább az újszülöttek gondozása és minden ami ide tartozhat jöhet, hiszen ebben van a legtöbb tapasztalatom, fő feladatomnak érzem az új szülők megerősítését is, hiszen ők a legkompetensebbek a babájuk ellátásában. Átbeszéljük a szoptatás, ápolás mellett, a baba altatását, pocakfájásra pocakmasszázst, napirendet, baba és anya igényeit, családi dinamikát, aktuális félelmeket.

Melyik a legnagyobb tévhit a babagondozásban szerinted?

Alapvető tudni, hogy egy kisbabát nem lehet elkényeztetni azzal, hogy sokat van kézben, ringatva van, szoptatom, rajtam alszik el, ez egy teljesen normális igényük, amit majd kinőnek idővel. Szintén lényeges, hogy a babákat nem hagyjuk sírni, hanem minden alkalommal próbáljuk megvigasztalni, ott vagyunk velük. Nem tágul a tüdejük a sok sírástól, ez egy nagyon elavult és ártalmas tévhit. Egyetlen élőlényt sem lehet túlszeretni, ez az igazság!

A gyengéd elválasztás is a szakterületeid közé tartozik. Mit jelent ez?

Nagyon régóta foglalkozom a szoptatás befejezésésvel is, nem csak a kezdeti nehézségekkel. Ilyenkor azok a tanácstalan, olykor kimerült, fáradt, néha bizonytalan anyák keresnek meg, aki a szoptatást abba szeretnék már hagyni, vagy csökkenteni szeretnék a szopizások számát. Elakadásuk van ezen a területen. Ekkor  nagyon alaposan kiderítjük, hogy valóban mit szeretne az anya. Kardinális dolognak tartom, hogy a szoptatás befejezése csak arra a két emberre tartozik, aki az anya és baba, nem pedig egy külső "megmondóemberre", amúgy is abból már van jó sok…

Milyen módon szoktál tanácsot adni? Online is elérhető vagy?

Online nagyon jól átadható lett a Babagondozás örömmel, könnyedén anyag, rengeteg a pozitív visszajelzés kaptam, amiért nagyon hálás vagyok. Külföldön is szeretnek az anyanyelvükön készülni többen. Szintén online is jól működik a gyengéd elválasztás élő videochatben, mára elmondhatom, hogy világ szinte minden pontjáról megkerestek már ezzel a témával. Szoptatásra felkészítést várandósoknak egy budai intézetben tartok már több, mint 5 éve folyamatosan, nagy sikerrel. 

Ne hagyd ki Irci előadását november 22., péntek 14:15-től a BabaMama Expo Szentkirályi Színpadán! A részletes programért látogass el a programok oldalra, kedvezményes belépőkért a jegyek oldalra, hírekért és további inspiráló tartalmakért pedig a Facebook és Instagram oldalunkra! Ha pedig kisbabát vársz, regisztrálj BabaVáró Csomag nyereményjátékunkra, és nyerj 2 millió forint értékű csomagot, amiben szinte mindent megtalálsz, amire a babázás első évében szükséged lehet!

VISSZA

KÖVESS MINKET

Érdekes és szórakoztató tartalmakért kövess minket social média felületeinken is! Kattints, és hangolódj az eseményre velünk!
Sikeresen feliratkozott!
Hiba történt (0)

HÍRLEVÉL

Iratkozz fel hírlevelünkre, és értesülj elsőként a kiállítást érintő hírekről és információkról!