Nagy pocak ide, nagy pocak oda, nem feltétlenül kell egy szekérre való ruhát felhalmoznod a várandósság kilenc hónapja alatt. Olyan kapszulakollekciót érdemes összeállítani, melyben az egyes darabok kevésbé karakteresek, így alkalomtól függően jól variálhatóak. Matheidesz Dóra, a b.boom kismamadivat szakértője azt javasolja, hogy szépen apránként töltsük fel alapdarabokkal a szekrényt, így gazdaságosan tervezhetjük a kismamagardróbot.
A kismamanadrág megvásárlását a legtöbb várandós nő próbálja az utolsó pillanatig halogatni, sokan a pulcsi alatt inkább kigombolják vagy összegumizzák a nadrágot, mintsem megválnának az imádott farmertől. Ez nem jó taktika, hiszenakkor járunk a legjobban, ha a kismamanadrágot már az első olyan akalommal megvásároljuk, amikor kényelmetlenül érezzük magunkat. Egyfelől sem a babának, sem az anyának nem jó, ha szorít a nadrág, másfelől minél hamarabb beszerzed, annál tovább tudodhasználni, így nem fogod felesleges pénzkidobásnak érezni.
„Kismamanadrág és kismamanadrág között óriási különbség van, ezért azt javaslom, hogy vásárlás előtt alaposan térképezze fel mindenki a kínálatot. A kényelem elsődleges, amit úgy lehet a legkönnyebben tesztelni, ha az üzletben többször leülünkés előrehajolunk a nadrágban”– figyelmeztet a szakember, hangsúlyozva, hogy elsőre egy kismamafarmer vásárlását javasolja, hiszen az egy olyan alapdarab, amit szinte mindenki hord a hétköznapok során.
Akiknek a munkahelyén a business look az elvárás, nekik az első időszakban a szoknyás, ruhás szettek javasolhatóak kismama harisnyával vagy leggingssel kombinálva. Fontos, hogy ne hagyományos kialakítású darabokat válassz, mert pont ott fognak szorítani, ahol nem kellene. Emellett az anyagösszetétel sem mindegy, hiszen a hormonháztartás megváltozása miatt érzékennyebbé válhata kismama bőre, és ami szúrhat, az szúrni is fog.A legjobb, ha a leggings varrás nélküli, elasztikus, légáteresztő és vízelvezető, mint egy jó minőségű sportruházat.
A mell általában már a terhesség első trimeszterében növekedésnek indul, fájdalmassá, érzékennyé válik, így a régi melltartók hamar kényelmetlenné válhatnak. Sok kismama nem tudja elviselni magán a merevítős, szivacsos fazonokat, ezért a szakember a rugalmas, varrás nélküli típusokat ajánlja, melyek szinte észrevétlenül simulnak a bőrre. Ha szeretnénk gazdaságosan hozzáállni a vásárláshoz, akkor érdemes olyan melltartókat vásárolni, amik később, a szoptatás időszakában is használhatóak lesznek. A nőknek ilyenkor is fontos szempont, hogy a fehérnemű csinos legyen, ezért a testszínű darabok helyett feketét vagy fehéret érdemes választani.
Egy jó kapszulakollekcióban kiemelt helyen szerepelnek a ruhák, hiszen a kiegészítők variálásával többféle outfitet is kihozhatunk belőlük. Amennyiben nem szeretnéd a családi kasszát nagyon megterhelni, érdemes szolíd mintázatú darabokat keresni.
„Az egyszínű vagy hosszában csíkos a legjobb választás, mindkettő jól kombinálható, a csíkos ráadásul nyújtja az alakot. A nagymintás ruhákat kevésbé javasoljuk ebben az időszakban, ráadásul túlságosan meghatározó stílusúak alapdarabnak” – mondja Dóra. A midi fazonú, lábszárközépig érő ingruhák különösen trendinek számítanak manapság, ráadásul ezeket a szülés után is ki tudod használni.
A variálható ruhadaraboknak hála ma már léteznek többfunkciós télikabátok, így aki nem szeretné a terhesség után a szekrény mélyére süllyeszteni a kismamatélikabátját, az választhat többféle fazonból. A variálhatóság szempontjából vannak 2in1 és 3in1 típusok, a kicipzározható betéteknek köszönhetően az egyik szülés előtt és a várandósság teljes ideje alatt hordható, míg a másik típussal ezeken felül a kisbaba hordozása is megoldható kényelmetlenség nélkül.
„Akik téli hónapokban szülnek, és szeretnék hordozni a babájukat, azoknak egyértelműen a 3in1 típusú kabátokat javasoljuk, hiszen egy vastag télikabátra nagyjából lehetetlen feltenni még egy hordozót is. Azoknak, akik tavaszra vagy nyárra vannak kiírva, a 2in1 fazont ajánlom, hiszen nekik az elől hordozás a baba súlya miatt télre már nem lesz opció” – részletezi a szakember.
A közelgő ünnepekre való tekintettel két alkalmibb jellegű ruha beszerzését is javasoljuk a kismamáknak: érdemes egy egyszerűbb pamutruhával és egy mutatósabb, például csipkebetétes ruhával készülni az adventi, karácsonyi estékre. „Ha végiggondoljuk, nagyjából 3-5 olyan alkalom van egy átlagos kismama esetében karácsonykor és szilveszterkor, amikor meg kell jelennie. Két ruhával és jó kiegészítőkkel ennyi esemény abszolút kivitelezhető úgy, hogy közben ne legyen az a rossz érzésünk, hogy minden fontos alkalommal ugyanazt a szettet viseljük.”
Nem kell tehát sok ruhát vásárolni, csak ügyesen kell választani. A megfontolt döntéshez azonban szakértői segítségre is szükség van időnként. November 22-24. között tarts velünk a 2019-as BabaMama Expón, ami az ország legnagyobb várandósoknak szóló eseménye és válogass a legjobb kismamadivattal foglalkozó kiállítók kínálatából. A háromnapos eseményen a témában jártas szakemberek és további 200 kiállító várja az érdeklődőket. Tájékozódhattok szoptatási és étkezési témákban, megismerkedhettek bio babatermékekkel, lesz névválasztási tanácsadás és Kismama Henna is, valamint tapasztalt sztáranyukákkal is beszélgethettek.